15:22
Спориш звичайний
Спориш звичайний - Polygonum aviculare L.
Українська назва - спориш звичайний, народні назви - пташина гречка, гусій спориш, спориш, спаріж, шпуріш, муріжок, муріг, дрясен, подорожник. 
Сімейство гречані - Polygonaceae.
З лікувальною метою використовують траву.
Зустрічається по всій Україні, але на півдні рідше. Росте в дворах, на сільських вулицях, площах, садах, парках, узбіччях доріг, по берегах річок, іноді як бур'ян на городах, полях, у молодих посадках лісу. Часто, особливо в роки з дощовим літом, утворює суцільні зарості у дворах і на вулицях, де траву можна скошувати два-три рази.
Запаси сировини дуже великі. Щорічно можна заготовляти сотні тонн трави. Промислові заготовки можливі в усіх областях України. За даними Укоопспілки, найбільша кількість трави (8,9 т) було заготовлено в 1966 р.
Спориш звичайний -однолітник зі стрижневим зеленим коренем. Стебло нерідко розгалужених від основи, членистих, часто стелиться, довжиною 10-100 см з плівчастими піхви. Дрібні листки еліптичні або подовжено-ланцетні з короткими черешками. Квіти дрібні, зелені, по краю рожеві або білі, розміщені по 2-5 в пазухах листя. Плоди - трьох-граніті, матові, точково-горбкуваті горішки. Цвіте в травні - серпні. Плоди дозрівають у липні-вересні. 
Заготовляють траву під час цвітіння, зрізаючи ножами або серпами, а при густому стоянні скошуючи косами верхні частини рослин довжиною до 40 см.
Сушать траву на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розкладаючи тонким шаром (2-3 см) на папері або тканині і періодично перемішуючи. Вихід сухої сировини 22-24%.
За МРТУ-42, № 694-62 сировина складається з колінчатих, розгалужених, сіро-зелених, довжиною до 40 см стебел зі світло-зеленими листочками довжиною до 3 і шириною до 1 см з плівчастими розтрубами біля основи і дрібними блідо-рожевими або білими квітками. Запах слабкий. Смак трохи терпкий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): пожовклих і побурілих частин - 3, коренів відокремлених і неотделенних - 2, подрібнених частин, що проходять через сито з діаметром отворів в 2 мм, - 3, органічних і мінеральних домішок - по 2. Суху траву пакують у мішки вагою по 15 - 20 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання не встановлено.
Трава містить флаваноловий глікозид, авікулярін, дубильні речовини, вітаміни. Використовується як кровоспинний, в'яжучий і сечогінний засіб. З горця почечуйного виготовляється препарат авікулярен, вживається як кровоспинний засіб у гінекологічній практиці.


Переглядів: 2151 | Додав: fitoterapia | Теги: спорыш обыкновенный, Спориш звичайний, Polygonum aviculare L., Горец птичий | Рейтинг: 0.0/0