00:00
Пирій повзучий
Пирій повзучий - Elytrigia repens Dеsv.
Українська назва - пірій повзучій. 
Сімейство злакові - Gramineae. 
З лікувальною метою використовуються кореневища. 
Зустрічається по всій Україні, частіше в Лісостепу і на півночі Степу, в горах відсутня. Зростає як бур'ян на полях, городах, у садах, на узбіччях доріг, у молодих по кошах лісу, лісосмугах, а також на степових і оступенених цілинних схилах балок і річкових долин. Часто утворює зарості на десятках і навіть сотнях гектарів, особливо на молодих покладах. 
Пирій повзучий - багаторічна трав'яниста рослина з повзучим, розгалуженим кореневищем довжиною до 1 - 1,5 м і завтовшки близько 2 мм. Від кореневища відходять у вузлах мичкувата коріння. Стебла виходять з верхівок кореневищ і їх розгалужень. Вони циліндричні, порожнисті, вузлуваті, закінчуються дворядні складним колосом довжиною 7-15 см. Листки чергові, лінійні, з язичком в місці переходу в піхву. Плоди коричнюваті зернівки. Цвіте у червні - липні. Плоди дозрівають в серпні - вересні. 
Заготовляють кореневища рано навесні (березень - квітень) або восени (серпень - вересень) при оранці на полях, витягуючи їх боронами. Можна також викопувати лопатами. Потім обрізують ножами надземні частини і корені, а кореневища миють у холодній воді. Довгі кореневища ріжуть ножами на шматки. 
Сушать на горищах або під навісами з гарною вентиляцією, розкладаючи тонким шаром (1-2 см) на папері або тканині і періодично перемішуючи. 
Сировина складається з блискучих шматків кореневищ, товщиною близько 2 мм, солом'яно-жовтого кольору. Запах відсутній. Смак солодкуватий із відчуттям слизової оболонки. Вологість не вище 14%. У сировина допускається не більше (відсотків): кусків кореневищ коротше 1 см - 5, кореневищ з підрядними країнами - 8, подрібнених частин (які проходять через сито з діаметром отворів 1 мм) - 2, органічних і мінеральних домішок - по 1. Вміст золи, не розчинної в 10-відсоткової соляної кислоти, повинно бути не більше 3%. 
Пакують сировину в мішки вагою по 40 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварник або стелажах. 
Кореневища містять полісахарид трітіцін, слизу, сапоніни, ефірну олію, органічні кислоти та їх солі, вітамін С, каротин. Застосовуються як обволікаючу, сечогінну, потогінну, мягчітельное і відхаркувальний засіб.

Переглядів: 2621 | Додав: fitoterapia | Теги: Пырей ползучий, Пирій повзучий | Рейтинг: 0.0/0