22:17
Первоцвіт весняний
Первоцвіт весняний (первоцвіт лікарський) - Primula veris L. (P. officinalis Hill).
Українська назва первоцвіт весняний, первоцвіт лікарський, народні назви - баранчики, ключики, котики, Жовтуха, первенець; детушкі, годінніца, скороспілки, миколайчики та ін 
Сімейство первоцветние - Primulaceae.
З лікувальною метою використовують кореневища з коренями, листя і квіти.
Зустрічається в лісових і лісостепових районах, частіше на Правобережжі, а також у Криму. У Степу відсутній. Росте в лісах, особливо розріджені, чагарниках, на лісових узліссях і галявинах, іноді на послелесних луках. Місцями утворює рідкісні чагарники на десятках гектарів, особливо в негусто дубових лісах. Промислові заготовки проводяться у Волинській, Рівненській, Житомирській, Хмельницькій, Вінницькій, Київській, Полтавській, Чернігівській, Сумській, Харківській областях.
Запаси сировини досить великі. Щорічно можна заготовляти кілька тонн кореневищ з корінням і листям.
Первоцвіт весняний - багаторічна трав'яниста рослина. Кореневища короткі, товсті, вертикальні, многоглавий, з численними мало розгалуженим корінням. Листя зібрані в прикореневу розетку. Вони подовжено-яйцеподібні або яйцеподібні, тупі, звужені в крилатий черешок, зморшкуваті, знизу сірувато тонко повстяні. Стебла без листя, з квітками на верхівці, поникаючими в один бік. Квіти з трубчастою, оксамитовою, пятізубчатой чашечкою та світло-жовтим віночком. Плід - яйцеподібна коробочка. Насіння коричневі, численні. Плоди достигають у вересні.
Допускається заготівля сировини первоцвіту високого - Primula clatior Hill., Що зустрічається в Карпатах і Прикарпатті, рідше в західній Лісостепу в лісах і чагарниках. Рослина відрізняється високим стеблом (до 40 см) і широким, пласким відгином віночка. Квіти у цього виду не відхилені в один бік.
Недосвідчені збирачі замість листя первоцвіту весняного можуть заготовляти трохи нагадують їх прикореневі листя буквиці лікарської родини Губоцвіті (табл.).
Заготовляють кореневища з корінням восени після відмирання надземних частин (вересень - жовтень). Викопують їх лопатами, обтрушують землю, обрізають ножем надземні частини і швидко промивають в холодній воді.
Потім пров'ялюють на відкритому повітрі і досушують на горищах під залізним дахом, під навісами з гарною вентиляцією або в сушарках при температурі 40-50 °, розстеляючи тонким шаром (до 5-7 см) на папері, тканини або сітках. Вихід сухої сировини 28-30%.
Сировина складається з коротких, горбкуватих, світло-бурих, часто многоглавий кореневищ і численних тонких, біло-бурих циліндричних коріння довжиною 10-12 см, які відходять на всі боки. Запах ароматний, фіалковий. Смак гіркуватий. Вологість не вище 12%.
Пакують, пресуючи, у мішки або тюки вагою по 40-50 кг. Зберігають в упакованому вигляді в сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 2 років.
Листя заготовляють на початку цвітіння, зриваючи їх руками або зрізаючи ножами, серпами.
Сушать негайно на горищах під залізним дахом, під навісами з гарною вентиляцією або в сушарках при 70-80 °, розстеляючи тонким шаром (3-5 см) на папері, тканини або сітках і часто перемішуючи. Вихід сухої сировини 22-23%.
За ГОСТ 3166-76Е сировина складається з згорнутих сіро-зеленого листя, зверху темніших, ніж знизу. Довжина їх 3,5-10 см, ширина 5-8 см, довжина крилатих черешків до 14 см. Запах своєрідний, медовий. Смак спочатку солодкуватий, потім гіркуватий, трохи їдкий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): пожовклих і побурілих з обох сторін листя - 2, подрібнених частин (що проходять крізь сито з діаметром отворів 1 мм) - 3, квіткових стрілок - 8, органічних і мінеральних домішок - по 0,5.
Загальна зольність не повинна перевищувати 12%. Вміст вітаміну С не менше 2%.
Сухі листки пакують, пресуючи, в мішки вагою по 40-50 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання 2 роки.
Квіти (віночки без чашок) заготовляють на початку цвітіння квітня, зриваючи руками і складаючи рихлим шаром в невеликі кошики. Сушать під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (1-2 см) на папері або тканини. Вихід сухої сировини 16-17%.
За МРТУ-42 № 3042-62 сировина складається з лійчастого жовтих віночків близько 2 см завдовжки, з пятіраздельним відгином. Запах слабкий. Смак солодкуватий з відчуттям слизової. Вологість не вище 12%. У сировині допускається не більше 2% віночків з чашечками, 2% подрібнених частин (що проходять через сито діаметром отворів 2 мм.) 2% органічних і 0,5% мінеральних домішок.
Пакет квіти у жерстяні банки по 5 або 10 кг, які запаюють, вкладають по 4 штуки в ящики та зберігають на полицях у сухих, добре провітрюваних приміщеннях.
Кореневища з корінням містять сапоніни, глікозид прімулаверін. У листах багато вітаміну С, в віночка квіток - сапонінів, флавоноїдів, вітаміну С. Кореневища з корінням використовують як відхаркувальний засіб, листя - як С-вітамінний препарат. Квіти експортуються. Застосовують водний настій.



Переглядів: 2446 | Додав: fitoterapia | Теги: Первоцвет весенний, Первоцвіт весняний, P. officinalis Hill, Primula veris L., первоцвет лекарственный, первоцвіт лікарський | Рейтинг: 0.0/0