14:15
Перстач сріблястий
Перстач сріблястий - Potentilla argentea L.
Українська назва - перстач сріблястий, народні назви - Дерев'янко, роснішка, червішнік, жовтя та ін 
Сімейство Розоцвіті - Rosaceae. 
З лікувальною метою використовують траву. 
Зустрічається майже по всій Україні, але значно частіше на заході. Росте на схилах балок і річкових долин, сухих лісових узліссях і галявинах, узбіччях доріг, сухих випасах, іноді як бур'ян. Утворює невеликі розріджені зарості і групи, особливо в лісостепових районах (Волинська, Львівська, Рівненська, Житомирська, Київська, Хмельницька, Вінницька, Кіровоградська області). 
Запаси сировини досить великі. Щорічно можна заготовляти десятки центнерів трави. 
Перстач сріблястий - багаторічна трав'яниста рослина. Корінь стрижневий, у верхній частині вкритий залишками листя. Стебла дугоподібними зігнуті в нижній частині, висотою 10-30 см, покриті, як і черешки листів, і квітконоси, білим або сірим повстяним опушуванням з домішкою простих волосків. Прикореневі і нижні Стеблові листя довгочерешкові, з 6-7 листочками, середні і верхні - з 3-5 листочками. Листочки назад яйцеподібні, з вузько лінійним підставою, з 2-5 зубцями на верхівці з кожного боку, зверху зелені, знизу білоповстисті. Прилистки прикореневих листя перетинчасті, бурі, Стеблові - трав'яні. Квітки яскраво-жовті, на довгих квітконіжках. Полудень дрібні, тонко зморшкуваті. Квітне в червні - липні, плоди дозрівають у липні - серпні. 
У південних і східних районах України в основному зустрічається близький вид - перстач надто хороший, який можливо буде використовуватися в майбутньому. 
Заготовляють траву у фазі цвітіння, зрізаючи рослини ножем або серпом без грубих прикореневих частин. 
Сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи шаром 7-10 см на папері або тканині. Вихід сухої сировини не встановлено. 
За ФС 42 № 15-72 сировина складається з стебел з листям, квітками і не дозрів плодами. Листя зверху голі, блискучі, сірувато-зелені, знизу майже білоповстисті, по краях загорнуті. Вінчики золотаві або буро-жовті. Запах відсутній. Смак трохи терпкий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше 5% пожовклих і побурілих частин, 5% подрібнених частин (що проходять крізь сито з діаметром отворів 2 мм) і по 1% органічних і мінеральних домішок. 
Суху траву пакують у мішки вагою по 20 кг або в тюки по 50 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання не встановлено. 
Трава містить, як і у інших видів лапчаток, дубильні речовини. Застосовується у вигляді чаю та припарок при простудних і горлових хворобах.
Трава входила до складу раніше випускається мікстури Здренко (симптоматичний засіб при папіломатозу сечового міхура і анацидного гастритах).

Переглядів: 1830 | Додав: fitoterapia | Теги: Перстач сріблястий, Лапчатка серебристая, Potentilla argentea L. | Рейтинг: 0.0/0