20:55
Переступень білий
Переступень білий - Brionia alba L.
Українська назва - переступень білий, народні назви - нечіпай-зілля, Адамів корінь. 
Родина гарбузові - Cucurbitaceae.
З лікувальною метою використовують свіжий або сухий корінь.
Зустрічається майже по всій Україні, але на Поліссі, в Степу, Криму, Карпатах рідко. Зростає як бур'янисті рослина на багатих свіжих грунтах, біля парканів, стін будинків, на околицях садів, парків, кладовищах, іноді в лісах і чагарниках поблизу селищ. Зазвичай росте невеликими групами або навіть одиничними екземплярами.
Запаси сировини досить великі, але розкидані. Заготівлі можливі у старих селах Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій, Черкаській, Київській, Полтавській, Харківській, Донецької областей.
Переступень білий - багаторічна трав'яниста рослина. Корінь великий, реповіднийй, до 50-70 см завдовжки і до 30-40 мм в діаметрі, зовні жовтуватий, всередині білий. Стебла зазвичай численні, до 5-7 м довжини, чіпляються спірально закругленими вусиками за опори. Листки чергові, 5-7-лопатеві, з серцеподібною підставою, крупнозубчатие, черешкові. Квітки зеленувато-білі або жовтуваті в пазушних суцвіттях - тичіночние - на довгих квітконосах в кистях маточкові - в щитках. Плоди - соковиті кулясті чорні ягоди 8-10 мм в діаметрі з 4-6 чорними яйцеподібним сплюснутим зморшкуватими насінням, отруйні. Цвіте переступень в червні. 
Заготовляють коріння з пересторогою - отруйні! до цвітіння (квітень - травень). Викопують їх лопатами, струшують землю, - обрізають ножами надземні частини і миють у холодній воді, потім розрізають ножами на тонкі скибочки.
Сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розкладаючи тонким шаром (2-3 см) на папері або тканині і систематично перемішуючи. Іноді для прискорення сушіння скибочки нанизують на нитки або шпагат і підвішують у тіні.
При використанні у свіжому вигляді сировину в день збору відправляють на завод навалом на брезенті або в ящиках по 0,5 кг з отворами в стінках.
За ФС 42-143-72 свіже сировина складається з м'ясистих реповідних коренів близько 5 см товщини з кільчастими потовщеннями, часто двураздельних, з тонкими нечисленними бічними коренями. Колір зовні жовтуватий, всередині білий. Смак не визначають - отруйно! Запах специфічний, неприємний. Вологість не нижче 60%. У сировині допускається не більше 0,5% органічних і 1% мінеральних домішок. Зміст золи не повинно перевищувати 5%.
Корені містять отруйні глікозиди бріонін і бріонідіі. Використовуються як болезаспокійливе, кровоспинну, ранозагоювальну і противоревматичний засіб. Широко застосовується в гомеопатії.


Переглядів: 2492 | Додав: fitoterapia | Теги: Brionia alba L., Переступень белый, Переступень білий | Рейтинг: 1.5/4