23:35
Материнка звичайна
Материнка звичайна - Origanum vulgare L.
Українська назва -
Материнка звичайна, народні назви - душанка, душинка, духовий колір, зиновка, лебідка.
Сімейство губоцвіті - Lamiaceae (Labiatae).
З лікувальною метою використовують траву.
Зустрічається майже по всій Україні, окрім південних степових районів і високогір'я Карпат. Звичайна рослина на лісових узліссях і галявинах, в проріджених лісах, серед чагарників, на схилах балок і річкових долин, раніше зайнятих лісами, узбіччях доріг, старих кладовищах, інколи в садах з грунтом, що задернів. Зростає одиночними кущами і групами, рідше утворює невеликі чагарники. Більш всього поширена в лісостепових і на півдні лісових районів. За даними Укоопспілки, заготівка трави цієї рослини виробляється переважно в Київській, Полтавській, Черкаській, Чернігівській і інших областях. Середньорічна заготівка трави материнки по республіці за три роки (1974-1976) склала 13,5 р.
Запаси сировини великі, щорік можна заготовляти десятки тонн трави.
Материнка звичайна - багатолітня трав'яниста рослина з коротким, криво зростаючим, розгалуженим кореневищем. Стебел зазвичай декілька, заввишки 30-60 см, супротивно розгалужених, чотиригранних, опушених. Листя супротивне, черешкове, подовжений-яйцевидне, суцільнокрайнє або дрібнозубчате, завдовжки 1-4 см, зверху темно-зелені, знизу - світліші, м'яко опушені короткими волосками. Квітки дрібні, неправильні, в пазухах приквітків, що зближують, утворюють колоски, зібрані в щитковидну мітелку. Плоди округло-яйцевидні, сухі, чотири орешковые, завдовжки близько 1 мм, в чашці. Квітне рослина в липні - серпні. Плоди дозрівають у вересні - жовтні.
У сировині не допускається домішка пахучки звичайною, зростаючою в тих же місцях і такою, що трохи нагадує материнку. Заготовляють траву у фазі цвітіння, зрізаючи ножами або серпами верхівки рослин завдовжки 20-30 див.
Сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з хорошою вентиляцією, розстилаючи тонким шаром (5-7 см) на папері або тканині і періодично перемішуючи. Потім траву обмолочують і на решетах відділяють грубі стебла. Вихід сухої сировини 25%.
По ОСТУ 4322 сировина складається з суміші листя (зверху темно-зелених, знизу блідо-зелених) і блідо-пурпурових квіток (завдовжки 3-5 мм) з домішкою подрібнених тонких стебел. Запах ароматний. Смак гіркий, пряний, трохи терпкий. Вологість не вище 12%. У сировині допускається не більш (відсотків): листя і квіток тих, що частково потемніли - 7, ламаних - 5, подрібнених частин (що проходять через сито з діаметром отворів 2 мм) - 5, органічних домішок - 1, мінеральних - 0,5.

Траву, пресуючи, пакують в пакунки по 100 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах або підтоварниках. Термін зберігання до 2 років.

Трава містить близько 1% ефірного масла, основним компонентом якого є тимол, дубильні речовини. Використовують в настоях при атонії кишечника, як відхаркувальний засіб. Входить в грудний, потогінний, вітрогонний збори і збір для полоскання горла. Ефірне масло застосовують при зубной болі.


Переглядів: 1495 | Додав: fitoterapia | Теги: Материнка звичайна, Origanum vulgare L., Душица обыкновенная | Рейтинг: 0.0/0