12:07
Латаття біла
Латаття біла - Nymphaea alba L.
Українська назва - латаття біле, народні назви - біла водяна лілія. 
Сімейство кувшінковие - Nymphaeaceae.
З лікувальною метою використовують кореневища.
Зустрічається по всій Україні, але на півдні рідко. Росте в стоячих і повільно поточних водах - річки (частіше заводи), старі жінки, озера, ставки. Місцями утворює зарості, частіше разом з кубушку жовтої.
Запаси сировини великі (щорічно можна заготовляти кілька тонн кореневищ на Поліссі та в Лісостепу), однак у зв'язку з осушенням боліт, висиханням стариць і озер, випрямлення русел річок вони поступово зменшуються.
Латаття біла - багаторічна рослина. Кореневища товсті (до 1-1,5 см в діаметрі), горизонтальні, слабо розгалужені, вкриті рубцями від опалого листя, з численними шнуровіднимі корінням. Листя з ланцетні прилистки, довгими черешками (до 2-3 м) і плаваючими округлими цілісно-крайніми пластинками. Квіти до 10-15 см в діаметрі, з численними білими пелюстками, які поступово зменшуються до центру і переходять у тичинки. Плід кулястий або яйцеподібний, зелений, майже до верхівки покритий рубцями від пелюсток і тичинок. Цвіте рослина в червні - серпні. Плоди дозрівають у серпні - вересні.
Заготовляють кореневища 6т початку цвітіння і до осіннього похолодання (червень - вересень).
Заготівлю, сушіння, упакування і зберігання роблять так само, як і кубушки жовтої. Такі ж вимоги пред'являються до якості сировини.
Можна заготовляти кореневища та інших видів латаття: латаття чисто-білої - Nymphaea Candida Ргеsl., Що відрізняється пурпуровим рильцем в білих квітках, і латаття малі - Nymphaea minoriflora Wіssjul., Яка має більш дрібні квітки і листя (відповідно 4-6 10 см в діаметрі ) і зрідка зустрічається у водоймах на Поліссі та в Лісостепу. 
Кореневища містять алкалоїд, дубильні речовини, смоли, гіркоти. Застосовуються як кровоспинний і терпкий засіб.


Переглядів: 1446 | Додав: fitoterapia | Теги: Латаття біла, Кувшинка белая, Nymphaea alba L. | Рейтинг: 0.0/0