16:14
Крапива двудомна
Кропива дводомна - Urtica dioica L. 

Українська назва - кропива дводомна, народні назви - жалюча кропива, жалива велика. Сімейство кропив'яні - Urticaceae.

З лікарською метою використовують листя. Зустрічається по всій Україні. Звичайна рослина в середній смузі, рідше зустрічається в північних і ще рідше в південних районах республіки. Зростає як бур'ян на багатих грунтах в селищах, в дворах, під стінами будівель, борами, на околицях садів, парків, сміттєвих місцях, сто в лісах і чагарниках чагарників, поблизу селищ, завдяки вегетативному розмноженню від однієї рослини часто утворюються невеликі чагарники.

Запаси сировини великі, щорік можна заготовляти десятки тонн листя, але з поліпшенням санітарного стану населених пунктів вони зменшуються. Основні заготовки можна проводити в лісостепових і на півдні лісових районів. За даними Укоопспілки, в 1965 р. було заготовлено найбільшу кількість листя кропиви дводомною - 52,4 т.
Кропива дводомна (мал.1) - багатолітня трав'яниста рослина з повзучим розгалуженим шнуровидным кореневищем і тонким корінням у вузлах. Стебла чотиригранні, заввишки 50-150 см, у верхній частині інколи розгалужені. Листя з плівчастими прилистниками, супротивне, длинночерешковые, темно-зелені. Стебла і листя покриті короткими простими і довшими пекучими волосками (дотик останніх до шкіри викликає пекучий біль). Квітки зеленуваті, одностатеві, дрібні, зібрані у верхній частині стебла пучками в гіллястих колосовидних суцвіття, таких, що виходять з пазух верхнього листя. Плоди - подовжені горішки. Квітне в червні - липні, Плоди дозрівають в серпні - вересні. При ранньому
скошуванні рослини відростають і повторно зацвітають в серпні - вересні.
Разом з кропивою дводомною допускається заготівка листя кропиви жабреелистной, що зустрічається часто і у великих кількостях в лісостепових і степових районах у вільшняках і інших вологих лісах, чагарниках чагарників, на болотах. Не допускається заготівка інших видів кропиви (таблиця., мал. 2) і рослин з сімейства губоцвіті (глуха кропива біла і гладенькая - Lamium album L., L. laevigatum L., белокудренник - чорний - Ballota nigra L.), званих в народі глухою кропивою (листя схоже на таких в кропиви дводомною, але без пекучих волосків). Губоцвіті від кропив'яних легко відрізняються крупнішими забарвленими віночками Двугубимі (мал.3).
Заготовляють листя навесні і на початку літа (червень - липень), зриваючи їх руками в рукавичках, а частіше скошувавши рослини косами і обриваючи листя після в'янення, коли вони перестануть жалити.
Сушать сировину на горищах під залізним дахом або під навісами з хорошою вентиляцією, розстилаючи тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині. Сушити на сонці не можна, оскільки листя обезбарвлюється. При пересушуванні вони легко подрібнюються. Сушку закінчують, колипочинають ламатися центральні жилки і черешки. Вихід сухої сировини 22-23%.
По ГОСТ 12529-67, ОСТ НКВТ 5528/11, ГФ -ІХ, ст. 208 сировина складається з ламкого темно-зеленого листя завдовжки до 17 см і шириною до 7 см з черешками (мал. 4). Запах своєрідний, кропив'яний. Смак гіркувато-трав'янистий. Вологість не вище 14%. У сировині допускається не більш (відсотків): листя, що побуріло і почорнілих, - 5, подрібнених частин (що проходять через сито з діаметром отворів 3 мм) - 10, інших частин кропиви (стебла і ін.) - 5, органічних домішок - 2, мінеральних - 1.
Сухе листя, пресуючи, пакує в пакунки вагою по 100 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах без доступу прямих сонячних променів. Термін зберігання до 2 років. Переконтролю сировина не підлягає.
Листя містить каротин, вітаміни С, До, В2, пантотенову кислоту, глікозид уртицин, хлорофіл, кислоти мурашину і кремнієву. Застосовуються кровоспинний засіб при легеневих, ниркових, маткових і кишкових кровотечах. Використовуються для здобуття хлорофілу, вживаного у фармацевтичній і харчовій промисловості.



 мал.1

Мал.4. Листя кропиви дводомної (зверху) і кропиви пекучою (знизу).

Переглядів: 3351 | Додав: fitoterapia | Теги: Крапива двудомная, Urtica dioica L., Кропива дводомна | Рейтинг: 0.0/0