13:22
Ісландській мох
Ісландській мох (цетрарія ісландська, ісландській лишайник) - Cetraria islandica Асh. 
Українська назва - ісландській мох. 
Сімейство пармеліевие - Parmeliaceae.
З лікувальною метою використовують сухі слоевище. Зустрічається в значних кількостях у високогір'ї Карпат як наземний покрив серед чагарників (сосна гірська, рододендрон карпатський та ін), трохи рідше на Поліссі у соснових та змішаних лісах і рідко в лівобережній Лісостепу на другий річкових терасах басейну р.. Дніпра та в Кримських горах. Запаси сировини великі. Щорічно можна заготовляти кілька тонн «моху», в основному в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях.
Ісландській мох - багаторічний листоподібних-кущуватих лишайник, висотою 10-15 см, прикріплений до грунту, рідше до кори дерев за допомогою Ризоїди. Слоевище при підставі звужене, жолобчасті - або трубчасто згорнутий, з жолобчастим або майже плоскими, голими, по краю війчастим лопатями. Останні в сирому вигляді м'яко шкірясті, пофарбовані в основі в більш світлий, до верхівки - у більш темний колір. З сонячної сторони лопаті зазвичай оливково-зелені або зеленувато-сірі, часто з криваво-червоними плямами, з протилежного боку - зеленувато-білого або білуватого кольору з білими пузирчастий або ямчатимі плямами. 
Слід розрізняти ісландській мох і подібний вид цетрарію кучеряву (табл.), що зустрічається в тих же місцях, але заготівлі якого не допускаються. 
Заготовляють слоевище все літо (травень - вересень). Збирають їх руками, а при великих кількостях згрібають граблями і потім відокремлюють сторонні домішки.
Сушать на відкритому повітрі, на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розкладаючи тонким шаром (3-5 см) на папері або тканини.
За ГОСТ 13727-68 сировина складається з твердих, гіллястих, хрящуватим листоподібних кущиків довжиною до 10 см і гілочок товщиною близько 0,5 мм. Верхня сторона зеленувато-бурого або оливкового кольору, нижня - світло-сіра, засіяна білими плямками.
Колір підстав слоевище червонувато-коричневий. Запах відсутній. Смак гіркуватий, з відчуттям слизової. Вологість не вище 14%. У сировині допускається не більше 5% органічних і мінеральних домішок. Загальний вміст золи не повинно перевищувати 2%.
Пакують в мішки вагою по 25-50 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 2 років.
«Мох» ісландський містить вітамін B12, усніновую кислоту, гіркота цетрарін, вуглеводи. Застосовується як обволікаючу засіб при захворюваннях шлунково-кишкового тракту і катарах верхніх дихальних шляхів. Натрієва сіль уснінововой кислоти (препарат Біна) застосовується, як протитуберкульозного засіб.



Переглядів: 1608 | Додав: fitoterapia | Теги: Мох исландский, Ісландській мох, цетрария исландская, исландский лишайник | Рейтинг: 0.0/0