20:34
Грицики
Грицики - Caspella bursa-pastoris Medic. 
Українська назва - грицики звичайні, народні назви - сумочнік, калітнік, мішечки, куряча гречка, дика гречка, польова гречка, горобінець, горобини очко, зозульнік; горобиний кашка, рижуха, режуха та ін. 
Сімейство хрестоцвіті-Cruciferae.
З лікувальною метою використовують траву.
Зустрічається по всій Україні, переважно в лісостепових і північній частині степових районів. Росте як бур'ян у дворах, парках, на вулицях, узбіччях доріг, околицях полів і городів, молодих покладах.
Запаси сировини дуже великі (щорічно можна заготовляти кілька сот тонн трави), але з підвищенням культури землеробства та поліпшенням санітарного стану селищ вони зменшуються. Промислові заготовки можливі майже в усіх областях України. Середньорічна заготівля трави грициків по республіці в 1974-1976 рр.. склала 14,5 т.
Грицики-однолітник зі слабко зеленим стрижневим коренем. Стебло один, розгалужене, висотою 20-60 см. Прикореневі листя, що утворюють розетку, перістораздельние, з трикутними, звичайно зубчастими або виїмчаста-зубчастими лопатями. Стеблові листя чергові, сидячі, полустеблеоб'емлющіе, виїмчаста-зубчасті або цільні, що зменшуються до верхівки. Дрібні білі квіти у кистях на верхівках стебла та розгалужень. Плоди трикутно назад-серцеподібні стручочкі завдовжки 6-8 мм, розкриваються двома стулками. Насіння численні, дрібні, світло-коричневі. Цвіте рослина в травні - червні. Плоди дозрівають у другій половині травня - початку червня. У дощові роки цвітіння затягується майже на все літо.
Заготовляють траву під час цвітіння. Зазвичай рослини виривають, потім ножами обрізають коріння. При густому стоянні траву зрізують серпами або скошують косами і потім вибирають з сіножатей.
Сушать на відкритому повітрі, на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (3-5 см) на папері або тканини. Вихід сухої сировини 26-28%.
За ГОСТ 14102-69 сировина складається з стебел довжиною 10-40 см з зеленими листочками, жовтувато-білими квітками і незрілими зеленими плодами. Запах слабкий, своєрідний. Смак гіркуватий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): подрібнених частин і частин, пошкоджених грибком, стебел з неотделеннимі корінням або окремих коренів, пожовклого листя - 3, подрібнених частин (що проходять крізь сито з діаметром отворів в 1 мм) - 2, органічних домішок - 2 , мінеральних домішок - 1. Зміст золи не повинно перевищувати 10%, золи, нерозчинної в 10-відсоткової соляної кислоти, - 2%. Екстрактивних речовин, що витягають 70-відсотковим спиртом, повинно бути не менше 10%.
Суху траву пакують, пресуючи, в тюки вагою по 50 кг, або в мішки по 25 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання до 3 років. Переконтролю сировину не підлягає.
Трава містить вітамін К, ацетилхолін, тирамін, сапоніни, органічні кислоти. Застосовують при маткових кровотечах, як слабке гіпотензивну засіб у вигляді рідкого екстракту і настою.


Переглядів: 2301 | Додав: fitoterapia | Теги: Caspella bursa-pastoris Medic., Пастушья сумка, грицики звичайні, Грицики | Рейтинг: 2.0/1