14:12
Гopix грецький
Горіх волоський - Iuglans regia L.
Українська назва - ropix грецький, народна назва - волоських ropix. 
Сімейство горіхові - Iuglandaceae.
З лікувальною метою використовують листя і околоплодника.
Зустрічається повсюдно в культурі в степових і лісостепових районах України, значно рідше на Поліссі, відсутня у високогір'ї Карпат. Вирощується в садах, парках, на вулицях, узбіччях доріг, іноді в лісах (Закарпаття). У суворі зими підмерзає і навіть вимерзає.
Запаси сировини великі.
Горіх волоський - велике дерево висотою до 25 м і діаметром стовбура 1 м, з широкою негустою, розлогої кроною. Кора сіро-бура, на старих стовбурах тріщинуватості. Листки чергові, складні, непарноперістие, довжиною 20-45 см, з 5-9 овальними або видовженими листочками. Жіночі квіти зелені, з пурпуру бахромчатий маточки, розташовані по 1-3 на верхівках гілок, чоловічі - в циліндричних зелених багатоквітковий сережках. Плоди - овальні і кулясті кістянки (горіхи), що складаються з двох дерев'янистих стулок в зеленому, м'ясистим околоплодника. Цвіте рослина в квітні - травні. Плоди дозрівають у серпні - вересні.
Листя заготовляють навесні і на початку літа (травень - червень), коли вони, досягнуто нормальних розмірів і будуть мати бальзамічний запах. Їх обривають або обламують у кошики чи мішки, потім обривають листочки з центрального паростка. Не можна прибирати листя вологими з росою або після дощу, тому що при сушінні вони чорніють. Сушать листки на горищах під залізним дахом, розстеляючи тонким шаром (2-3 см) на тканині чи папері і періодично перемішуючи. Вихід сухої сировини 23-25%.
За ОСТ НКЗТ 7916/379 сировина складається з окремих листочків до 15 см довжиною і 6 їжак завширшки, зверху темно-зелені, знизу більш світлих. Запах пряний, своєрідний. Смак терпкий, гіркий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): побурілих і почорнілих листя - 5, інших частин волоського горіха - 5, подрібнених частин (що проходять через сито з діаметром отворів в 3 мм.) - 3, органічних і мінеральних домішок - по 0,5.
Пакують сухе листя в тюки вагою по 50 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах.
Околоплодника збирають при заготівлі плодів (серпень - вересень). Ножем їх розрізають навпіл, відокремлюють почорнілі та пошкоджені частини і сушать у сушарках або печах при температурі 30-40 °. Нормативний документ на сировину відсутня. Сировина експортується.
За погодженням з іноземними фірмами, сухе сировина являє собою надвоє розділені околоплодника темно-бурого кольору, без запаху, гіркувато-в'яжучого смаку. Вологість не більше 14%. У сировині допускається не більше (відсотків): почорнілих околоплодника - 5, інших частин горіха (шкаралупи, листя і квіток) - 1, частин інших рослин - 1, мінеральних домішок - 0,5.
Сировина пакують у мішки однакової ваги і зберігають в добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах.
Листки містять аскорбінову кислоту (до 3%), каротин, вітаміни Р, В, ефірна олія, гідроюглон, дубильні речовини. У зелених плодах і околоплодника також багато аскорбінової кислоти (2,5%) і дубильних речовин.
Листя і околоплодника застосовують як протівозолотушное, протіворахітіческое, загальнозміцнюючу і ранозагоювальна засіб. Виготовляють препарати юглон і карнон, що застосовуються при шкірному туберкульозі. З незрілих плодів готують вітамінний концентрат. Ядро горіхів використовують як високо поживний продукт і для отримання висихаюче жирного масла.

Переглядів: 1105 | Додав: fitoterapia | Теги: Горіх волоський, Орех грецкий, Iuglans regia L., ropix грецький | Рейтинг: 0.0/0