00:44
Глечики жовті
Глечики жовті - Nuphar luteum Sibth. et Sm 
Українська назва - глечики жовті, народні назви - жовта водяна лілія, жовте латаття; жовта маківка.
Сімейство кувшинковые - Nymphaeaceae.
З лікувальною метою використовують кореневища.
Зустрічається по всій Україні, у великих кількостях і часто в лісових і лісостепових районах, рідше в степових, в основному в плавнях. Зростає у водоймищах, річках, старицах, озерах, старих ставках. Зазвичай утворює чагарники, площа яких може досягати багатьох гектарів.
Запаси сировини великі. Щорік можна заготовляти десятки тони кореневищ. Основні заготовки можливі в басейнах річок Дніпра, Сіверського Дінця, Південного Буга (Хмельницька, Вінницька, Київська, Черкаська, Полтавська, Харківська, Сумська, Чернігівська, Житомирська, Рівненська, Волинська області).
Глечики жовті - багатолітня рослина. Кореневища жовтувато-зелені, горизонтальні, розгалужені, зверху покриті рубцями від відмерлого листя, завдовжки по 2-3 м і товщиною 3-10 см, прикріплені до дна багаточисельним шнуровидными корінням. Листя з довгими черешками (до 3 м) і плаваючими, майже шкірястими яйцевидно-овальними, з глибоко-серцеподібною підставою, суцільнокрайніми пластинками до 20-30 см в діаметрі. Квітки одиночные, до 4-5 см в діаметрі, з п'ятьма чашолистками і багаточисельними пелюстками і тичинками. Плоди яйцевидно-овальні, зелені, з еліптичним насінням. Квітне в червні - серпні. Плоди дозрівають в липні - вересні.
Заготівка кореневищ, зростаючих незрідка разом з
глечики жовті - латаття білої і латаття чисто-білою, які мають білі квітки, не допускається.
Заготовляють кореневища влітку і на початку осені (червень - вересень), витягуючи їх баграми або руками, заздалегідь підрізає коріння ножами. Потім обрізують листя, коріння, гнилі частини і промивають в холодній воді. Перед сушкою кореневище розрізають ножем на пластинки плі подовжні стрічкоподібні шматки.
Сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з хорошою вентиляцією або в сушарках і печах при температурі 50-60°, розстилаючи тонким шаром (1-2 см) на папері, тканині або решетах і періодично перемішуючи. Вихід сухої сировини
8-10%.
По ФС 42-608-72 сировина складається з ленто - або дископодібних шматків кореневищ завтовшки до 1 см, з рубцями в місцях прикріплення листя. Зовні кореневища буро-сірі, усередині - сірувато-кремові або трохи жовтуваті. Запах слабкий. Смак гіркуватий. Вологість не вище 14%. У сировині допускається не більше 5% кореневищ, що побуріли або почорнілих на зламі шматків, 2% подрібнених частин (проходящих крізь сито з діаметром отворів 2 мм) і по 1 % органічних і мінеральних домішок. Зольність допускається не більше 13%.
Сировину пакують в мішки вагою по 25-30 кг Зберігають в упакованому вигляді в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання 2 роки.
Кореневища містять алкалоїди: нуфаридин, нуфлеин і ін. (загальний вміст алкалоїдів в сировині не менше 0,36%) - Використовуються для виготовлення препарату лютенурпна, вживаного як протизаплідний (контрацептивне) засіб і для лікування трихомонадных захворювань.


1.- Глечики жовті.
2. - Латаття чисто-біле.

Переглядів: 4123 | Додав: fitoterapia | Теги: Глечики жовті, Кубышка желтая, Nuphar luteum Sibth. et Sm | Рейтинг: 2.0/1