18:04
Гіркокаштан звичайний
Гіркокаштан звичайний - Aesculus hippocastanum L. 
Сімейство кінсько каштанові - Hippocastanaceae.
З лікувальною метою використовуються насіння і листя.
Зустрічається в культурі майже по всій Україні, частіше в лісостепових і степових районах. Вирощується переважно в містах в парках, на вулицях, в дворах, а також в придорожніх насадженнях.
Запаси сировини великі. Щорік можна заготовляти десятки тонн насіння і листя. За даними Укоопспілки, найбільшу кількість насіння каштана було заготовлено в 1966 г.- 189, 1 т.
Гіркокаштан звичайний - дерево до 30 м заввишки, з густою округлою кроною. Кора на стволах темно-бура, тріщинувата, на молодих вітках - ясно-бура. Нирки великі, клейкі. Листя супротивне, черешкове, пальчасто-складне, до 25 см в діаметрі. Листочки оберненояйцевидні, на верхівці загострені, по краю двічі пильчасті, зверху темно-зелені, з видатними жилками, зморшкуваті, знизу - світліші, опушені по жилках рудуватими волосками. Квітки в прямостоячих, багатоквіткових пірамідальних мітелках. Віночок пятилепестной, неправильний, білий, з червоними плямами. Плоди - округлі, тристулкові, шипуваті коробочки до 6 ледве в діаметрі, з одним, рідше двома округлим насінням. Оболонка сім'я тонка, шкіряста, блискуча, темно-коричнева, з великою сірою плямою в підстави. Квітне рослина в травні. Плоди дозрівають у вересні - жовтні.
Насіння заготовляє восени при дозріванні плодів, збираючи їх під деревами, інколи струшуючи з дерев.
Сушать їх на горищах під залізним дахом або під навісами з хорошою вентиляцією, розкладаючи тонким шаром на папері або тканині. Температура в сушарках має бути не вище 25° за умови хорошої вентиляції. Насіння, що потемніло, після сушки відділяє.
Сировина експортується і за узгодженням з іноземними фірмами складається з округлого насіння світло-коричневого кольору, без запаху, солодкувато-гіркого смаку. Вологість не вище 13%.
Сухе насіння пакують в мішки однакової ваги. Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах.
Листя збирають в період цвітіння, зриваючи або зрізаючи їх без черешків і відразу відсортовувавши листя пожовклі, з плямами, пошкоджені шкідниками.
Сушать їх на горищах під залізним дахом або під навісами з хорошою вентиляцією, розстилаючи тонким шаром (2-3 см) на папері або тканині.
Сировина експортується і, за узгодженням з іноземними фірмами, складається з цілісного зморшкуватого листя, зверху темно-зеленого, знизу - світлішого кольору, без запаху і смаку. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше 3% листя, що потемніло і побуріло, 2% інших частин каштана кінського і по 0,5% органічних і мінеральних домішок.
Сухе листя, пресуючи, пакує в пакунки однакової ваги. Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах.
Насіння містить глікозиди, ескулін, фраксин, сапонін, флавоноїди, дубильні речовини, листя - каротиноїди, флавоноїди. Вони служать сировиною для виготовлення препаратів, вживаних при захворюваннях судин (варікозне розширення, тромбози, запальні процеси).


Переглядів: 1585 | Додав: fitoterapia | Теги: Aesculus hippocastanum L., Гіркокаштан звичайний, Конский каштан обыкновенный | Рейтинг: 0.0/0