20:42
Дурман звичайний
Дурман звичайний - Datura stramonium L.
Народні назви - дурзелье, дуропьян, біс-дерево, скажене зілля, отрута, отрута, немица, дендира, колючки, корольки, дурнишник, чудофай, паки і ін.
Сімейство пасльонові - Solanaceae.
З лікувальною метою використовують листя.
Зустрічається по всій Україні, переважно в лісостепових районах, рідко на півночі Полісся і в південному Степу. Зростає на засмічених місцях в дворах, попідтинню і стінами будівель, інколи на вулицях і околицях городів, садів, полів. Утворює невеликі групи, інколи - рідкі чагарники, особливо в місцях вивезення гною. Промислові заготовки можливі в Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій, Черкаській, Київській, Чернігівській, Полтавській, Сумській, Харківській областях.
Запаси сировини великі, щорік можна заготовляти десятки тонн листя. У зв'язку з поліпшенням санітарного стану населених пунктів і зменшенням площі різних пустирів запаси швидко зменшуються.
Дурман звичайний - однорічна рослина з білим веретеноподібним коренем. Стебло прямостояче, заввишки 40-150 см, голий, вильчато-гіллястий. Листя чергове, таке, що попарно зближують, длинночерешковые, яйцевидні або подовжено, - яйцевидні, виїмчастий -лопастные або зубчасті, із загостреними лопатями і зубцями, при підставі клиновидні, завдовжки до 25 див. З верхнього боку вони темно-зелені, з нижней - трохи світліше, у молодому віці дрібно волосисті, згодом рідкі волоски залишаються лише уздовж жилок. Досить крупні (до 10 см завдовжки) квітки знаходяться в розвилках стебел і віток. Чашка трубчаста, п'ятигранна, удвічі коротше за віночок, п'яти - зубчаста. Віночок білий, запашний, сростнолепестный, воронковидный. Плід - овальна, покрита Шипом, така, що розкривається чотирма стулками, багатосім'яна коробочка. Насіння ниркоподібне, сплюснуте, чорне, матове, з сітчастою поверхнею. Квітне в червні - вересні. Плоди дозрівають у вересні - жовтні. Всо рослина отруйна.
Заготовляють листя від початку цвітіння до осінніх заморозків (червень - жовтень), обриваючи руками. Листя, зібране з росою або після дощу, швидко чорніє.
Сушать сировину на горищах під залізним дахом або під навісами з хорошою вентиляцією, розстилаючи тонким шаром (2- 3 см) на папері або тканині і часто перемішуючи. Краще сушити в сушарках при температурі біля 40°. Сушку закінчують, коли середня жилка стає ламкою. Вихід сухої сировини 12-14%.
По ГОСТ 7526/55 сировина складається з листя завдовжки 10-15, шириною 5-20 см, зверху зелених, знизу - ясно-зелених. Запах специфічний, неприємний. Смак солодкувато-гіркий. Вологість не вище 14%- В сировині допускається не більше 3% листя, що побуріли і почорнілих, 3% подрібнених частин, 2% інших частин дурману. Органічних і мінеральних домішок може бути не більше ніж по 0,5%.
Загальний вміст золи не повинен перевищувати 20%, у тому числі не розчинною в 40-процентній соляній кислоті -4%.
Пакують листя, пресуючи, в пакунки по 25-40 кг Зберігають в групі сильнодіючої сировини в сухих, добре вентильованих приміщеннях упакованим на підтоварниках або стелажах. Вони легко відволожуються і втрачають якість. Термін зберігання до 2 років. Переконтролю сировина не підлягає.
Листя містить гиосциамин і інші алкалоїди групи атропіну. Застосовують як знеболюючий і заспокійливий засіб, при хворобах дихальних доріг, а також для виготовлення протиастматичних зборів (астматин, Астматол).


Переглядів: 2319 | Додав: fitoterapia | Теги: Datura stramonium L., Дурман обікновенній, Дурман звичайний | Рейтинг: 0.0/0