20:33
Дуб звичайний
Дуб звичайний - Quercus robur L.
Українська назва - Дуб звичайний.
Сімейство букові - Fagaceae.
З лікувальною метою використовують кору і плоди.
Зустрічається по всій Україні і є основною лесообра-зующей породою, особливо в лісостепових і на півночі степових районів. Утворює чисті дубові або, частіше, в суміші з іншими породами (граб, бук, ясен, клени, липа, сосна, ільми, осика і ін.) лісу на вододілах, схилах балок і річкових долин, в заплавах і на других річкових терасах. Площі лісів з дубом складають сотні тисяч гектарів. У Карпатах виростає на висоті 500-600 м, в Криму частіше на північних схилах гір. Є основною породою в лісонасадженнях в лісостепових і на півночі степових районів.
Запаси сировини дуже великі. Щорік можна заготовляти сотні тонн кори, а в урожайні роки, які бувають один раз в декілька років, стільки ж плодів. Основні заготовки виробляють при вирубуваннях відходу в івано-франківській, Львівській, ровен-ской, Чернівецькою, Тернопільською, Хмельницькою, Вінницькою, Черкаською, Київською, Чернігівською, Полтавською, Сумською, Харківською, Донецькою областях. Середньорічна заготівка кори дуба по республіці за три роки (1974-1976) склала 453 р.
Дуб звичайний - дерево з густою кроною, заввишки до 35- 40 же і товщиною ствола до 1-1,5 м. Кора молодих віток гладка, буро-сіра, з поперечновытянутыми сочевичками, після 10-15 років розтріскується. В старих дерев вона товста, глубокотрещиноватая, буро-сіра. Листя чергове, короткочерешковые, подовжений-оберненояйцевидне, при підставі серцеподібні, 4-6-лопастни, суцільнокрайні, зверху блискучі, зелені, голі, знизу - світліші, спочатку опушені, пізніше голі. Чоловічі квітки в длпнных звисаючих зеленувато-жовтих сережках, жіночі - червонуваті, поодинці або декілька на коротких квітконіжках. Плоди - жолуді завдовжки 1,5-3,5 см в плюске. Квітне дуб в другій половині квітня - першій половині травня. Плоди дозрівають у вересні.
Зустрічаються дві форми - літній і зимовий. В першого листя розпускається в квітні і на зиму обпадають, в другого розпускаються на 2-3 тижні пізніше (у травні) і в молодих екземплярів залишаються на зиму.
Сировину можна заготовляти і з інших видів дуба, що зустрічаються на Україні в дикому стані (д. скальний и д. пухнастий) і культивованих. Недопустимою домішкою в сировині є кора ясена стрункого, в якого на молодих вітках попелясто-сіра кора з сочевичками.
Заготовляють кору з молодих віток без тріщин і лишайників під час руху соків (квітень - травень) на лісосіках або при вирубуваннях відходу. Для зняття кори ножем роблять кільцеві надрізи на відстані 30 см один від одного, які сполучають подовжнім розрізом. Після цього кора легко знімається.
Сушать її під навісами з хорошою вентиляцією. Вихід сухої сировини 40-50%.
По ГФ-Х ст. 184, ОСТ 4287 сировина складається з трубчастих або жолобчастих шматків кори завтовшки близько 3 мм, зовні блискучих або трохи зморшкуватих, ясно-бурого кольору, з поперечний витягнутими сочевичками, усередині желтовато- або червонувато-бурого кольору. На зламі зовнішній шар кори зернистий, внутрішній - волокнистий. Суха кора не пахне, але при намочуванні з'являється своєрідний запах. Смак трохи терпкий, гіркий. Вологість не вище 15%. У сировині допускається не більш (відсотків): шматків старої кори (товще 6 мм) -5, кори, що потемніла, - 5, коротких шматків кори (коротше 3 см) - 3, органічних і Інших дерев) і мінеральних домішок - по 1.
Загальна зольність не повинна перевищувати 6%.
Суху кору пакують в пакунки по 100 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 5 років. Переконтролю сировина не підлягає.
Плоди (жолуді) збирають під час дозрівання під деревами.
Сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з хорошою вентиляцією, розстилаючи в один шар на папері або тканині і систематично перемішуючи. Досушивают зазвичай на печах або в сушарках. Потім очищають від оболонки і насінної шкірки.
По ОСТУ 4397 сировина складається з окремих сім'ядолею завдовжки 1,5-2 см і завтовшки 7-12 мм. яйцевидно-подовженої форми, світло - або темно-бурого кольору. Запах відсутній. Смак солодкуватий, потім гірко-терпкий. Вологість не вище 11%. У сировині допускається не більше 2% неочищених плодів або частин околоплодника, 2% подрібнених частин (що проходять через сито з діаметром отворів в 3 мм), 0,5% мінеральних домішок.
Загальна зольність не повинна перевищувати 3%.
Пакують сировину в мішки по 60 кг. Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання не встановлений.
Кора містить дубильні речовини пирогалловой групи, эл-лаговую і галову кислоти, плоди - крохмаль (до 20%), дубильні речовини, жири, цукор. Кору застосовують як терпкий засіб при запальних захворюваннях порожнини рота, зіву, горла, для лікування опіків. Широко використовують в шкіряній промисловості. Плоди використовують як сурогат кави.


Переглядів: 1580 | Додав: fitoterapia | Теги: Дуб звичайний, Дуб обыкновенный, Quercus robur L. | Рейтинг: 0.0/0