22:23
Дріоптеріс чоловічий
Дріоптеріс чоловічий (папороть чоловіча ) - Dryopteris filix mas Sñhîtt.
Українська назва - папороть чоловіча, щитник чоловічий, дріоптерис чоловічий, народні назви - глистник, Іванове зілля і ін.
Сімейство многоножковые - Poly îdiaceae.
З лікувальною метою використовується кореневище.
Зустрічається майже по всій Україні, за винятком півдня Степу. Зростає в лісах і послелесных чагарниках чагарників на багатих свіжих грунтах. У лісах Карпат на північних і західних схилах інколи утворює майже суцільний покрив на десятках і навіть сотнях гектарів. У значних кількостях зустрічається також в лісах Росточья-Ополья, Волинському і західному Лісостепі, значно рідше в останніх лісових і лісостепових районах. У Степу виростає лише по вологих балочних і заплавних лісах. Основні промислові заготовки можливі в Закарпатській, Львівській, івано-франківській, Чернівецькій, Тернопільській, а також у Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській і Чернігівській областях.
Запаси сировини великі, щорік можна заготовляти багато десятків тонн кореневищ. Надалі у зв'язку з вирубкою природних лісів і заміною їх штучними запаси зменшуватимуться.
Дріоптеріс чоловічий (мал.1) - багатолітня рослина з товстим, досить коротким кореневищем, покритим залишками листових черешків і багаточисельним корінням. Від верхівок і бічних відгалужень кореневищ відходять пучки крупного листя, черешки якого потовщені і покриті бурими, блискучими, ланцетовими лусочками.
Замість папороті чоловічого недосвідчені складальники можуть заготовляти що зустрічаються на Україні інші види папоротей (мал. 2). 
Заготовляють кореневища восени (вересень - жовтень) або рано навесні на початку відростання (квітень), викопуючи їх ножем або лопатою (з м'якого грунту можна висмикувати). Потім обтрушують землю і обрізують листя, коріння, а також відмерлі частини кореневища. Товсті кореневища розрізають уподовж, а довгі ще і упоперек.
Зібрану сировину сушать в печах або сушарках при температурі не вище 40°, розстилаючи тонким шаром на решетах. Можна кореневища спочатку пров'ялювати протягом декількох днів на відкритому повітрі під навісами, а потім досушивать. Вихід сухої сировини 30-33%.
По ГОСТ 2872-45, ГФ-vii, ст. 584 сировина складається з шматків кореневищ, зовні темно-бурих, усередині ясно-зелених, таких, що розрізають вздовж і поперек, із залишками листових черешків, покритих в підстави іржавинно-бурими лусочками. Запах слабкий, нехарактерний, смак солодкувато-терпкий. Вологість не вище 14°. У сировині допускається не більш (відсотків): кореневищ, погано очищених від коріння, листя, лусочок - 5, подрібнених частин (що проходять через сито з діаметром отворів 2 мм) - 3, органічних домішок - 1, мінеральних - 2.
Загальна зольність не повинна перевищувати 3%.
Пакують сировину в мішки або пакунки вагою по 40, 60, 100 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 2 років. Переконтролю воно не підлягає.
Кореневище містить филиксовую і флаваспидиновую кислоти, альбаспидин, дубильні речовини. Застосовується як глистогінний засіб (в основному проти стрічкових глистів). Виготовляється також глистогінний препарат филиксан.

мал.1
 мал.2
Переглядів: 3060 | Додав: fitoterapia | Теги: папоротник мужской, папороть чоловіча, Дриоптерис мужской, Дріоптеріс чоловічий | Рейтинг: 2.0/1