12:47
Чаполоч пахуча - Hierochloe odorata Wаhlb.
Чаполоч пахуча - Hierochloe odorata Wаhlb. 
Українська назва - чаполоч пахуча, народні назви - чапол, чапула.
Сімейство злакові - Gramineae.
З лікувальною метою використовують траву.
Зустрічається на Україні лише в лісових районах. Зростає на лугах, лісових узліссях і галявинах, лісових вирубках, по узбіччях доріг і в лісонасадженнях. Місцями утворює невеликі чагарники. Заготовки можливі на Поліссі (Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області).
Запаси сировини невеликі. Щорік можна заготовляти декілька центнерів трави.
Чаполоч пахуча  - багатолітня трав'яниста рослина з горизонтальним, повзучим, розгалуженим кореневищем завдовжки по 1-1,5 м і тонким вертикальним корінням у вузлах. Стебла прямостоячі, заввишки 30-150 см, голі, гладкі. Прикореневе листя лінійне, загострене, завдовжки до 60 см і шириною до 3 см, стеблового - лінійно-ланцетові, укорочені (1-3 см довжини). Квітки по три в колосках, зібраних в подовжений-яйцевидні мітелки з горизонтально відхиленими гілочками. Колоскові луски золотисто-жовті. Плоди - зернівки. Квітне в травні. Плоди дозрівають в червні, після обсіменіння стебла відмирають.
На Україні виростають ще два види зубрівки - південна і степова. Перший вигляд рідкий, зустрічається в Лісостепі на Волині і в західних лісових районах, а другий - широко распро-
дивний майже по всій Україні, але частіше в Лісостепі і Степу на пісках других річкових терас, рідше - на сухих безлісих схилах балок і річкових долин. Запаси сировини цього вигляду великі і заготовки можуть досягати багатьох десятків тонн. Промислові заготовки трави зубрівки вказаних трьох видів виробляються у Вінницькій, Черкаській, Полтавській, Сумській, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Донецькій і Ворошиловградській областях.
Середньорічна заготівка трави зубрівки по республіці за три роки (1974-1976) склала 140,9 т.
Заготовляють траву після цвітіння (травень - червень), зрізаючи листя і безплідні втечі серпами або ножами вище за прикореневе буре лускате листя. Мітелки викидають.
Зв'язану в невеликі пучки або розстеливши шаром в 2-3 см траву сушать під навісами або на горищах з хорошою вентиляцією. Вихід сухої сировини 50%.
По ОСТУ НКВТ 5521/4 сировина складається із зв'язаних в пучки завтовшки 3-5 см стебел з листям і частково мітелками завдовжки 40-60 див. Листя светло- або сизо-зелені, стебла - темнувато-зелені. Запах сильний, кумариновий. Смак трохи терпкий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більш (відсотків) : рослин з невідокремленими кореневищами і лускатим прикореневим листям і мітелками - 5, подрібненого і обламаного листя (менше 5 см в довжину) - 3, органічних домішок - 2, мінеральних - 0,5.
Суху траву пакують в пакунки по 50 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах або підтоварниках. Термін зберігання до 2 років.
Трава містить кумарин і алкалоїди.
Використовують як апетитний і шлунковий засіб. Широко застосовують в лікеро-горілчаній промисловості.


Переглядів: 1919 | Додав: fitoterapia | Теги: зубровка душистая, Чаполоч пахуча | Рейтинг: 0.0/0