23:18
Бузина чорна

Бузина чорна (рос. бузина черная ) — Sambucus nigra L.

Росте по усій території України. Цвіте в травні-червні, плоди дозрівають в серпні-вересні.

Навесні збирають молоді листочки, в період повного квітування — квітки, кору — влітку, а ягоди — восени.

Немолоде листя і незрілі плоди отруйні.

Квітки та квіткові бруньки прийняті в Держфармакопеї СРСР як потогінне, застосовуються при простуді, кашлю, для інгаляцій, полоскань, а препарати з них — при ларінгитах, бронхітах, грипі, захворюваннях нирок та сечового пухиря, невралгіях. Листки застосовуються при хворобах нирок, інтенсивних зовнішніх запаленнях; кора і листки — ще як сечогінне, блювотне, послаблююче.

В народній медицині вживається при подагрі, артритах, ревматизмі, водянці, діабеті; як зовнішнє — при болях у кістках, у вухах, при бешисі, подагричних пухлинах, опіках, хворобах очей. Квітки, листя та кора використовуються в гомеопатії. Квітки містять стероїдний гормон, який бере участь в обмінних процесах, цим і пояснюється терапевтичний ефект при хворобах, пов'язаних з порушенням обміну речовин.

В плодах бузини знайдено ще флавоновий глікозид рутин, дубильні речовини, холін, до 9 % мінеральних солей, 1,1 % кислот, цукри, до 40 % вітаміну С, антоціанові та інші речовини. В корі — летка олія, колін, фітостерин, цукри, алкалоїд подібний коніїну, кислоти, пектинові та дубильні речовини.

Чай з листків вживають при хворобах нирок, як сечогінне, кровоспинне, також — при серцевих набряках і атеросклерозі, при висипах на тілі, фурункулах. На склянку окропу беруть 1 чайну ложку квіток, кори або листків, настоюють 10—20 хвилин. П'ють по 1 склянці (200 мл) три-чотири рази на день за 15 хвилин до прийому їжі, ковтками. А при грипі чи запаленні легенів випивають такого, тільки гарячого чаю (на ніч, в ліжку), в який ще покладено 1 столову ложку меду або цукру. Добре вкривають хворого теплими ковдрами, щоб пропотів.

В старовину на Україні з сушеними ягодами бузини чорної пекли пиріжки, варили вареники, давали їх хворим для прискорення одужання. З плодів бузини (ягід) готують повидло, мармелад, начинку для цукерок та пиріжків, желе, оцет. З квіткових пелюстків варять варення, квітки добавляють в тісто для покращення смакових якостей. Бузина сушена. Від ягід відокремити плодоніжки та гілочки. Посушити в приміщенні на протягу, в затемненому місці, досушити в духовці. Зберігати в сухому місці в скляних банках, вистелених чистим білим папером.

Напій з бузини. З столових ложки висушених ягід, 700 мл води, 3 столових ложки цукрового піску. Ягоди залити водою, нагріти, коли закипить, покласти цукор, розмішати дерев'яною ложкою, процідити та охолодити. Напій довгожителів. 2 столових ложки сушених ягід, 1 літр води, 5 ложок меду, 6 хвилин кип'ятити, процідити, докласти меду і пити гарячим.

Джем з чорної бузини. 1 кг ягід, 1 кг цукру-піску, 30 мл води. Від ягід відокремити гілочки та плодоніжки, перекрутити на м'ясорубці, докласти цукор, воду і варити до потрібної густоти.

Кисіль з бузини. 100 г сушених ягід, 150 г цукру, 50 г картопляного крохмалю, 1 г цитринової кислоти, 1 л води. Ягоди залити половиною гарячої води та зварити. Відвар злити, ягоди розім'яти, залити рештою води та кип'ятити ще 12 хвилин. Обидва відвари з'єднати, докласти цукор, цитринову кислоту, розведений у холодній кип'яченій воді крохмаль та довести до кипіння. Ягоди, які залишилися, можна використати для начинки пиріжків або для приготування компоту.

Сік чорної бузини. 1 кг ягід, 500 г цукру. Відібрані ягоди промити та облити окропом (залишити на 6 хвилин), відкинути на друшляк, розтерти, віджати сік, докласти в нього цукор та довести до кипіння; розлити в пляшки, можна про-пастеризувати і поставити в темну шафу.

Бузина чорна (рос. бузина черная ) — Sambucus nigra L.

Категорія: Дикоростучі їстівні рослини | Переглядів: 3182 | Додав: fitoterapia | Теги: Бузина черная, Бузина чорна | Рейтинг: 3.8/4