23:17
Брусниця
Брусниця - Vaccinium vitisidaea L.
Українська назва - брусниця, народні назви - бруслина, кам'янка, гогоц, софез та ін 
Сімейство брусничні - Vacciniaceae.
З лікарською метою використовують листя.
Зустрічається на Поліссі, в Карпатах, Розточчя-Опілля в хвойних і мішаних, рідше листяних лісах, чагарниках, а в Карпатах також на полонянах, утворюючи місцями зарості (у суміші з чорницею, рідше чисті) на десятках гектарів. Промислові заготовки можливі в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській областях, а також на півночі Київської та Сумської.
Запаси сировини великі - щорічно можна заготовляти десятки тонн листя.
Брусниця - вічнозелений сланкий чагарничок з повзучими, вкорінюється кореневищами, довжиною до 50-70 см. Листки чергові, короткочерешкові, на верхівці тупі або трохи виїмчаста. Квітки на коротких квітконіжках, зібрані в густі верхівкові пониклі кисті. Віночок дзвонові, білий або рожевий, з чотирма трикутними відігнутими назовні зубцями; тичинок 8 з шерстистий нитками. Плід - ягода. Цвіте рослина з другої половини травня до червня. Плоди дозрівають в серпні.
Брусниця росте зазвичай разом з іншими невеликими чагарнички: чорницею, лохиною, мучниці та іншими, домішка яких у сировині не допускається. Ці рослини легко розрізнити за характерними ознаками (табл.).
Заготовляють листя з часу танення снігу і до початку цвітіння (березень - липень) або восени після плодоношення (вересень - жовтень). Листи, зібрані влітку, при сушінні темніють. Зривають їх руками, обсмикуючи з гілок знизу вгору. Відмерлі листя (почорнілі і побурілі) відразу викидають.
Сушать сировину на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, куди не потрапляють прямі сонячні промені. Листя розстилають тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині і часто перемішують. При повільній сушінні вони темніють. Вихід сухої сировини 20-22%.
За МРТУ-42, № 653-62 сировина складається з окремих короткочерешкові шкірястих листочків, довжиною до 30 мм, шириною 5-15 мм, зверху темно-зелені, знизу світло-зелених з бурими крапками і сітчастим жилкуванням (рис. 15). Середні жилки на верхній поверхні листа
утиснений, на нижній - опуклі. Запах відсутній. Смак кислуватий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): побурілих і потемнілих листя - 15, подрібнених частин (що проходять крізь сито з діаметром отворів 3 мм) - 2, інших частин брусниці - 1, домішок органічних - 1, мінеральних - 0,5.
Пакують сухе листя в мішки вагою по 20-25 кг і тюки по 50 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання не встановлено.
Листки містять глікозид арбутин, флаваноловий глікозид, гідрохінон, дубильні і віннокаменную кислоти і застосовуються як сечогінний, в'яжучий шлунковий і противоревматичний засіб.
Ягоди вживають у кондитерському виробництві.

Таблиця. Відмінні ознаки брусниці та подібних видів


Ознаки
Брусниця — Vaccinium vitis idaea L.
Чорниця — V. myiriltus L.
Толокнянка — Arctostaphulos uvaursi L.
Голубика — V. uliginosum L.
Життєва форма
Чагарник заввишки 8 — 30 см
Чагарник заввишки до 50 см
Розпростертий чагарник заввишки 5—20 см
Чагарник заввишки до 100 см
Листя
Еліптичні, шкірясті, залишаються на зиму, знизу з чорнуватими точковими залозками з цілісними завернутімі вниз краями, зверху темно-зелені, блискучі, знизу світліші і тьмяні
Яйцевидні, не шкірясті, тонкі, обпадаючі на зиму, без точкових залозок, по краю мелкопільчатозубчатиє, з обох боків зелені
Продолговато-обратнояйцевідниє, що шкірясті, такі, що залишаються на зиму, без точкових залозок, цельнокрайніє, зверху блискучі, темно-зелені, знизу світліші
Обратнояйцевідниє, не шкірясті, обпадаючі на зиму, без точкових залозок, цельнокрайніє або неяснозубчатиє, знизу сине-зелениє
Плоди
Червоні, соковитіші, солодші з гіркуватим присмаком ягоди
Чорні з сизуватим нальотом ягоди
Червоні усередині борошнисті з п'ятьма кісточками ягодовідниє кістянки
Сині з сизим нальотом ягоди

Толокнянка — Arctostaphulos uvaursi L.

Чорниця — V. myiriltus L.

Переглядів: 2424 | Додав: fitoterapia | Теги: Брусниця, Vaccinium vitisidaea L., брусника | Рейтинг: 0.0/0