15:22
Бобівнік трілістій
Бобівнік трілістій - Menyanthes trifoliate L.
Українська назва - бобівнік трілістій, народні назви - тріліснік, водяний тріфоль, тріфолія; вовча капуста, жаб'ячі огірочки, бабеннік, зубовнік, ліхорадочнік, сухотний трава, лапушнік річковий, троелістнік. 
Сімейство горечавковие - Gentianaceae.
З лікувальною метою використовують листя.
Зустрічається в основному в лісових районах, рідше в Лісостепу і дуже рідко в Степу. Росте на болотах і заболочених луках, по берегах річок, озер, ставків, біля канав. Місцями утворює зарості, площа яких може досягати декількох гектарів. Промислові заготовки переважно виробляються на Поліссі (Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області), а також у Сумській і Харківській областях. Найбільша кількість листя вахти було заготовлено, за даними Укоопспілки, в 1963 р. - 13,6 м.
Запаси сировини великі (щорічно можна заготовляти Десятки тонн листя). Осушення боліт поступово веде до їх зменшення.
Бобівнік трілістій - багаторічна трав'яниста рослина з довгим, товстим, повзучим, вузлуватим, всередині губчастий кореневищем. Знизу від кореневища відходять рідкісні придаткові коріння, верхня частина його, злегка піднесена, несе 3-5 листків і квіткову стрілку. Листки складні, чергові, трійчастого, на довгих черешках, до заснування розширених в охоплюють стебло піхви; листочки на дуже коротких черешках або майже сидячі, довгасто-оберненояйцеподібні, голі, цельнокрайние, рідше з неясними, дуже короткими, рідко розташованими зубчиками, синювато-зелені , перістонервние. 
Квіткова стрілка безлистому, бічна, 20-40 см довжини (разом з кистю). Квіти зібрані в густу кисть, правильні, з блідо-рожевим або майже білим, лейковідним, пятіраздельним віночком, лопаті якого відігнуті, зовні голі, всередині бородаті. Плоди - округлояйцевідние багатонасінні коробочки, що відкриваються стулками. Квітне з середини травня і до червня. Плоди дозрівають у липні - серпні.
Заготовляють цілком розвинені листя під час і після цвітіння (травень - липень), зриваючи або зрізаючи їх ножем або серпом біля платівки з човна чи з берега. Густі зарості косять косою, а потім листя вибирають.
Після попереднього обсихання і провяліванія на відкритому повітрі їх сушать на горищах під залізним дахом, під навісами з гарною вентиляцією або в сушарках при температурі не вище 50-60 °, розстеляючи тонким шаром (1-5 см) на папері, тканини, решетах і періодично перемішуючи. Якщо листя лежать товстим шаром або повільно сохнуть, вони темніють і покриваються плямами. Вихід сухої сировини 16-18%.
За ГОСТ НКЗТ 6617/207, ГФ-Х, ст. 281 сировина складається з - цілих, світло-зелених, трійчастого, голих листів із залишками черешка довжиною до 3 см. Довжина листочків 5-8 см, ширина - 3-5 см. Запах відсутній. Смак гіркий. Вологість не вище 14%. У сировині допускається не більше (відсотків): листя з черешками довшою 3 см - 8, листя побурілих, з темними плямами - 5, інших частин вахти (черешків) - 3, подрібнених частин - 10, органічних домішок - 1, мінеральних - 0, 5. Загальної золи повинно бути не більше 10%.
Сухі листки пакують у тюки вагою по 50 і 100 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на
84 підтоварниках. Термін зберігання до двох років, переконтролю сировину не підлягає.
Листя містять гіркі глікозиди, меліантін, меліатін, алкалоїд генціанін, флавоноїди, дубильні речовини. Застосовують їх як гіркоту для збудження апетиту і поліпшення діяльності органів травлення, а також як жовчогінний засіб.


Переглядів: 806 | Додав: fitoterapia | Теги: Menyanthes trifoliate L, Бобівнік трілістій, Вахта трилистная | Рейтинг: 0.0/0