22:40
Барвінок малий
Барвінок малий - Vinca minor L.
Українська назва - барвінок малий, народна назва - барвінок хрещатий. 
Сімейство кутровие - Аросупасеае.
З лікувальною метою використовують траву.
Зустрічається майже по всій Україні, за винятком південних степових районів. У північній частині Степу зустрічається рідко. Росте в лісах (букових, грабових, дубових та інших), рідше в послелесних чагарниках. Часто утворює суцільні, майже чисті зарості площею в десятки і навіть сотні гектарів, особливо в Прикарпатті, Закарпатті, Розточчя-Опілля і Поділля (Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька, Тернопільська, Хмельницька, Вінницька області). У цих місцевостях виробляються основні промислові заготівлі сировини. Рідше й у менших кількостях зустрічається барвінок малий на півдні Полісся та в Лісостепу (Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська, Сумська, Полтавська, Харківська, Черкаська, Кіровоградська області). Звичайне декоративна рослина в селах на квітниках і цвинтарях. 
Запаси сировини досить великі. Щорічні заготовки можливі в кількості десятків тонн, однак у зв'язку із заміною природних лісів штучними насадженнями, використанням рослин на вінки, букети, а також інтенсивними заготовками в останні роки запаси швидко зменшуються.
Найбільша кількість трави, за даними Укоопспілки, було заготовлено в 1969 р. - 70,6 м.
Барвінок малий - вічнозелений полукустарнічек з тонким горизонтальним кореневищем, довжиною до 50-70 см, з пучками коренів у вузлах. Стебла двох типів - плодоносять і безплідні. Листя супротивні, завдовжки 3-7 см. Квітки пазушні, одиночні, на довгих квітконосах. Віночок трубчасто-лійчастого, близько
18 мм в діаметрі, з п'ятьма пелюстками відгином. Цвіте в травні. Плоди-листівки, утворюються дуже рідко. Дозрівають вони в липні.
На Україні в степових і південній частині лісостепових районів зустрічається інший вид барвінку - барвінок трав'янистий, що росте на степових схилах, степових лісових узліссях і галявинах, в чагарниках, іноді в розріджені лісах. Заготівля сировини цього виду барвінку не допускається.

Види барвінку відрізняються рядом ознак (табл.).

Заготовляють траву навесні і на початку літа під час цвітіння і після нього (травень - червень), зрізаючи її серпами або ножами. Не можна виривати рослини з кореневищами, так як це веде до швидкого знищення заростей. На одних і тих же масивах заготовку можна проводити тільки через 3 - 5 років. 
Сушать траву на горищах або під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (3-5 см) на папері або тканини. Вихід сухої сировини 40%.
Сировина експортується і за погодженням із закордонними фірмами складається з стебел близько 1,5 мм в діаметрі з квітками або без них і шкірястими, довгасто-еліптичними листям із загнутими вниз краями або тільки з одних листя. Листя зверху повинні бути темно-зеленими, блискучими, знизу - більш світлими, стебла - світло-зеленими. Запах відсутній. Смак гіркуватий. Вологість не вище 14%. У сировині допускається не більше (відсотків): стебел без листя - 20, органічних домішок - 2, мінеральних - 1. Пакують сировину в льноджутовие мішки однакової ваги і зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах.
Трава містить алкалоїди вінін, пубесцін і мінорін. Застосовується при гіпертонічній хворобі, головних болях як засіб, що розширює судини головного мозку.


Таблиця. Відмітні ознаки видів барвінку

Ознаки
Барвінок малий Vinca minor L.
Барвінок травяністий— V. herbaceue W. К.
Стебла
Що плодоносять — прямостоячі, безплідні — лежачі, такі, що укоріняються у вузлах, до 60 см довжини 
Що плодоносять — висхідні, безплідні — висхідні або такі, що стелються, укоріняються верхівками, до 100 см довжини
Листя
Еліптичні, шкірясті, зверху блискучі, знизу сірі, голі, вечно-зелениє (на зиму що не обпадають)
Округлояйцевідниє, тонкі (не шкірясті), зверху і по краю пушисто-шероховатиє, на зиму що обпадають
Квітки
Чашка гола, віночок темно-голубой, частини його відгину на верхівці тупо зрізані
Чашка опушена, віночок фіолетовий частини його відгину еліптичні, гострі, криво зрізані
Плоди
Циліндрові, загострені
Довгасті, на верхівці трохи відтягнуті в товстий тупий кінчик, часто дугоподібно зігнуті

Барвінок малий Vinca minor L.


Барвінок травяністий— V. herbaceue W. К.

Переглядів: 2453 | Додав: fitoterapia | Теги: Барвинок малый, Vinca minor L, Барвінок малий | Рейтинг: 1.0/1