19:50
Аронія чорноплідна, горобина чорноплідна

Невеликий гіллястий чагарник висотою до 2,5 м сімейства рожевих. У дикорослому стані виростає в східній частині Північної Америки. У нашій країні широко культивується як цінна харчова, лікарська і декоративна рослина. Вперше введена в культуру І. В. Мічуріним в Мічурінськ, звідки поширилася в інші райони країни. Найбільші промислові плантації зосереджені на Алтаї, під Москвою і Ленінградом.

Плоди аронії дуже соковиті (містять до 60% соку), з великою кількістю антоціанових пігментів - похідних ціанідину. У них значна кількість речовин з Р-вітамінною активністю: флавоноїди, катехіни, антоціани і лейкоантоціани, сума яких сягає 5%. Серед флавоноїдів виявлені гесперидин, рутин, кверцетин. Плоди містять органічні кислоти (0,8%), вітаміни-С (50-170 мг%), РР (до 0,7 мг%), каротин (4 - 6 мг%), вуглеводи (глюкоза, фруктоза, сахароза -4 -11%), пектин (0,5%), дубильні речовини. За змістом органічних кислот плоди аронії значно перевершують мандарини, суницю, малину, червону смородину. За кількістю каротину вони поступаються плодам горобини звичайної. У плодах аронії виявлений великий набір мікроелементів - бор, фтор, йод, залізо, мідь, марганець, молібден. У м'якоті плодів вміст йоду (до 40 мг% на суху м'якоть без насіння) наближається до кількості його в плодах фейхоа - рослини, яке відоме як концентратор йоду. У листі і квітках аронії знайдені флавоноїди рутин і гіперозід, похідні кверцетину, а також значні кількості хлорогенової і неохлорогенова кислот.

Плоди аронії - цінна лікувальна і профілактична кошти. Вони володіють ефективним гіпотензивним і противосклеротическим дією. Для медичних цілей використовують свіжий сік або плоди аронії. Сік рекомендується застосовувати по 2-3 столові ложки 3 рази на день за півгодини до їди (або по 100 г плодів на прийом). При лікуванні гіпертонії і атеросклерозу рекомендують застосовувати сік або плоди аронії одночасно з плодами шипшини або чорної смородини, багатими аскорбінової кислотою.

Можна використовувати як гіпотензивний засіб компоти, варення, джеми з плодів аронії. Зауважимо, що лікування соком і плодами рослини не рекомендується при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, а також при гіперацидних гастритах. Сік можна використовувати зовнішньо при лікуванні опіків. Дозволені до медичного застосування таблетки з плодів аронії при геморагічних діатезах, капіляротоксикозах, кровотечах різного походження, гіпертонічній хворобі, а також при лікуванні антикоагулянтами. За активністю препарат близький до вітаміну Р, одержуваному з листя чаю. Суміш соків аронії чорноплідної горобини звичайної і використовують для приготування безалкогольних напоїв з метою підвищення їх стійкості, фізіологічної цінності, а також для надання їм потрібного кольору.

Аронія чорноплідна, горобина чорноплідна

Категорія: Дикоростучі їстівні рослини | Переглядів: 3094 | Додав: fitoterapia | Рейтинг: 5.0/1